01.02.12, 17:39

Tydzień polityczny w mediach

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich.

Firma NEWTON Media Sp. z o.o. zbadała, jak w minionym tygodniu prasa pisała na temat pięciu partii. Przeanalizowano wszystkie publikacje, które ukazały się w dziennikach i tygodnikach ogólnopolskich. Wyselekcjonowano z nich wszystkie informacje, które dotyczyły Platformy Obywatelskiej (PO), Prawa i Sprawiedliwości (PiS), Ruchu Palikota, Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD).

W ciągu tygodnia (23-28.01.2012 r.) na temat pięciu partii ukazało się 431 publikacji. Najwięcej informacji dotyczyło Prawa i Sprawiedliwości – 249 publikacji, co stanowiło prawe 36% spośród wszystkich publikacji na temat pięciu badanych partii. Najwięcej publikacji na badany temat ukazało się w dzienniku Rzeczpospolita (65), która to najczęściej pisała o Platformie Obywatelskiej (49 publikacji).

Pięć badanych partii jednocześnie wymieniono tylko w 7 publikacjach (niecałe 2% spośród wszystkich 431). Najczęściej sama nazwa partii - Prawo i Sprawiedliwość - została wymieniona w 27% artykułów. Z kolei 26% publikacji dotyczyło jednocześnie PO i PiS.

W minionym tygodniu tematem numer jeden okazała się "wojna o intenret". Informowano o blokowaniu rządowych stron przez internautów sprzeciwiającym się kontrowersyjnej umowie ACTA. Okazało się, że tak głośne protesty to wyjątek w Europie. Mimo głosów sprzeciwu, Ambasador Polski w Japonii Jadwiga Rodowicz - Czechowska podpisała porozumienie ACTA. Według wielu publicystów "Sposób wprowadzania ACTA to kolejny przykład, że wpisane do konstytucji i rozmaitych ustaw instytucje, takie jak prawo obywateli do konsultacji, są traktowane jako przeszkody i archaizm tudzież zbędna formalność" ("Demokratyczny autorytaryzm", Wiktor Świetlik, Rzeczpospolita, 26.01., str. 10).

"Tydzień protestów w sprawie podpisania przez polski rząd porozumienia ACTA. Hakerzy grożą sparaliżowaniem kraju, internauci na ulicach protestują przeciwko cenzurze. Socjolodzy zastanawiają się, czy to nieznana do tej pory forma buntu młodego pokolenia. Dla polityków – test. Dla rządu: jak zachować się w sytuacji kryzysowej, dla opozycji: jak wykorzystać szansę" (Dekalog VII", Gazeta Wyborcza, 28.01., str. 2).

Komentarze

Powiązane

27.02.24, 16:45
| prasa » informacje
Pani domu poradnik tym razem na Wielkanoc
28 lutego br. ukaże się „Pani domu poradnik” - „Wielkanoc” (Wydawnictwo Bauer).
27.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 lutego?
26.02.24, 14:35
| prasa » informacje
Spotkania z Zabytkami w odświeżonej formie sprzedaży notuje wzrost sprzedaży
Po przejęciu wydawania magazynu „Spotkania z Zabytkami” przez Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków, pismo notuje zwiększoną sprzedaż oraz większe zainteresowanie prenumeratą.
26.02.24, 09:51
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 lutego?
25.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 lutego?
24.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 lutego?
23.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 lutego?
22.02.24, 06:30
| prasa » ludzie
Karolina Bordo zastępczynią naczelnego magazynu K MAG
Karolina Bordo objęła stanowisko zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „K MAG” . Dotychczas Bordo była sekretarzynią redakcji.
22.02.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 lutego (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 lutego?
21.02.24, 06:30
| prasa » ludzie
Zmiany w lokalnych redakcjach Wyborczej. Michał Olszewski pokieruje działem zagranicznym
Od 1 marca br. Michał Olszewski, dotychczasowy szef krakowskiej redakcji “Gazety Wyborczej”, będzie kierował działem zagranicznym tytułu. Kierownictwo nad redakcją w Krakowie obejmie Magdalena Mach, a zespołami w Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie pokieruje Jan Latała.