06.11.11, 22:30

XV Targi Książki zakończone sukcesem

Tłumy zwolenników zawitały do Krakowa, aby kupić książki wydawane w sposób tradycyjny, zdobyć autograf ulubionego pisarza i porozmawiać o kulturze i bogactwie, jakie pozostawia za sobą słowo pisane. Tegoroczne Targi, według wstępnych szacunków odwiedziła rekordowa liczba osób, 34 tys. zwiedzających.

W dniach 3-6 listopada br. w Krakowie odbyły się jubileuszowe, XV Targi Książki pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego, a także Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wpisane zostały one również do Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w UE. Goścmi honowowymi byli, m.in.: prof. Władysław Bartoszewski, ks. prof. Michał Heller i o. Leon Kanbit.

Tak jak co roku, można było zobaczyć prezentacje wydawnictw, a także spotkać się z autorami książek. W ciągu tych 15 lat impreza urosła do skali europejskiej, a tegoroczna edycja poprawiła wynik z poprzedniego roku. Na Targach pojawiło się 532 wystawców i zorganizowano pół tysiąca spotkań. Swoje książki podpisywali, m.in. Wojciech Mann, Szymon Hołownia, Wojciech Cejrowski, Jarosław Kret, ks. Aleksander Posacki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Andrzej Pilipiuk.

Targi Książki to nie tylko promowanie wydawnictw i autorów, to także liczne imprezy towarzyszące, konkursy, wystawy, koncerty i panele dyskusyjne. Jako nowość, po raz pierwszy w tym roku, Targom towarzyszył Salon Małe Ojczyzny – Śląsk podkreślający jego odrębność, ciekawą kulturę i język. Prezentacja ta miała na celu pokazanie tradycji i kultury tego regionu poprzez literaturę, która jest jemu poświęcona.

Podczas Targów przyznano Nagrodę im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną 2010 r. Otrzymała ją prof. Hanna Świda-Ziemba, autorka książki "Młodzież PRL. Portrety pokoleń w kontekście historii" (Wydawnictwo Literackie).

Mimo szerzącej się mody na książki elektroniczne i audiobooki, tłumy zwolenników zawitały do Krakowa, aby kupić książki wydawane w sposób tradycyjny, zdobyć autograf ulubionego pisarza i porozmawiać o kulturze i bogactwie, jakie pozostawia za sobą słowo pisane. Tegoroczne Targi, według wstępnych szacunków odwiedziła rekordowa liczba osób, 34 tys. zwiedzających.

"Cieszę się, że książki wywołują tak silne emocje i przyciągają takie tłumy. Nie spodziewałem się, że literatura, która podobno umiera, może przyciągnąć aż tylu ludzi, a przecież za te książki trzeba płacić. Straszyli nas, ze komputery zabiją papier, tym czasem nic bardziej mylnego. I oby było tak dalej" - dla mediafm.net powiedział gość XV Targów Książki, Marcin Prokop.

Komentarze

Powiązane

26.12.24, 18:52
| kultura » film
Paddington w Peru z tłumami w polskich kinach
Film familijny „Paddington w Peru” w polskich kinach zgromadził ponad 750 tysięcy widzów.
14.12.24, 12:00
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Największa wystawa Józefa Chełmońskiego od lat. Projekt promuje kampania online
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wyjątkowa wystawa, która jest największą prezentacją twórczości Józefa Chełmońskiego od lat 80. XX wieku. Na monograficznej ekspozycji można zobaczyć ponad 119 jego obrazów, w tym najbardziej znane dzieła, takie jak „Babie Lato”, „Kuropatwy” czy „Kurka wodna”.
06.12.24, 18:00
| TV / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
20.11.24, 23:05
| kultura » film
Koterski na dużym ekranie. Wyjątkowy przegląd w kinie Muranów
20 listopada 2024 roku w kinie Muranów rozpocznie się trzydniowy przegląd „Koterski. Życie w kadrze”, poświęcony twórczości Marka Koterskiego, reżysera znanego z filmów łączących humor, emocje i refleksję nad codziennością. Organizatorami wydarzenia są Rada i Zarząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz kino Muranów.