25.07.11, 18:13

Paweł Stempniak: Google + na pierwszy rzut oka przypomina Facebooka

Wystarczyły niecałe dwa tygodnie by nowa usługa Google oznaczona symbolem „+” wzięła szturmem – z całą pewnością – media, a może i serca 10 mln użytkowników na całym świecie - pisze w swoim komentarzu Paweł Stempniak, Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu Ciszewski Internet.

Wystarczyły niecałe dwa tygodnie by nowa usługa Google oznaczona symbolem „+” wzięła szturmem – z całą pewnością – media, a może i serca 10 milionów (mówi się też o 35 milionach) użytkowników na całym świecie.

Główny wątek wszelkich dyskusji to oczywiście konkurencja z Facebookiem. Dotychczas, o Marku Zuckerbergu mówiło się w kontekście kolejnych sukcesów jego serwisu społecznościowego. Teraz częściej można przeczytać o spekulacjach i oczekiwaniach „jaka będzie odpowiedź Facebooka”. Miejmy nadzieję, że taka konkurencja przyniesie korzystne rezultaty dla użytkowników (prywatnych i biznesowych), ale równie dobrze może sprowokować nerwowe, zgubne reakcje numeru jeden wśród serwisów społecznościowych na świecie.

Google + na pierwszy rzut oka przypomina Facebooka. Być może celowo – dzięki temu będzie łatwy „w obejściu” dla nowych użytkowników, znających już Facebooka. W żadnej mierze nie można go jednak nazwać kopią. „Spotkania” (eng. Hangout), „kręgi” (eng. Circles) to pojęcia specyficzne dla G+ i przez wielu uznawane już za „killera” Facebooka. Te pierwsze to wygodne narzędzie do tworzenia videokonferencji, już wykorzystywane przez polityków (na razie na Zachodzie). Te drugie znacząco upraszczają rozdzielanie różnych sfer życia w nadawaniu i odbieraniu informacji. W praktyce oznacza to, że o wiele łatwiej jest ograniczyć listę odbiorców wpisu na tablicy do wyłącznie znajomych bądź tylko rodziny.

A Google+ dla biznesu? Na razie firma mówi ustami Christiana Oestliena, odpowiedzialnego za projekt Google+: „Poczekajcie”. Rozwiązania biznesowe powinny pojawić się przed końcem roku. Mimo to, biznes prze na G+. Znajdziemy tu już wiele agencji marketingowych (w szczególności zajmujących się social media), branżę newsową (np. NBC news) czy takiego giganta jak Ford Motor Company, które opatrzyło swój profil  hasłem „We like social media” (to by tłumaczyło szybkość, z jaką firma pojawiła się w nowopowstałej usłudze).

Czy Google+ to kolejny serwis społecznościowy? Z pewnością nie. Google dostarcza nam już wyszukiwarkę, pocztę, możliwość przechowywania i dzielenia się zdjęciami oraz współtworzenia dokumentów. W tym wachlarzu usług brakowało już tylko czegoś w kategorii „social”. Nadrobili tę zaległość z bardzo dobrym skutkiem.


Paweł Stempniak – Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu Ciszewski Internet

W Ciszewski Internet (CINT) odpowiada za tworzenie i wdrażanie strategii komunikacji w nowych mediach dla klientów firmy. Zanim dołączył do CINT, przez blisko pięć lat zdobywał doświadczenie jako Interactive Solutions Manager w Infinity Group, gdzie tworzył strategie komunikacji internetowej. Oprócz tworzenia koncepcji, projektował i wdrażał serwisy korporacyjne, systemy transakcyjne oraz aplikacje angażujące internautów wokół brandów.Współpracował m.in. z BNP Paribas Fortis, Allianz, Canal + Sport, DAX Cosmetics, PTC Era, Cadbury Wedel, Stock, Danone, Nestlé, Hasbro. Przeszkolił ponad 300 menadżerów od niższego do wyższego szczebla z zakresu skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych. Szczególnie interesuje go wpływ nowych mediów na społeczeństwo - inicjatywy oddolne, działania obywatelskie, postawy konsumenckie.

Komentarze

Powiązane

23.11.23, 17:45
| internet » informacje
Ruszyła III edycja Plebiscytu As Sportu Interii. W zeszłorocznej akcji oddano ponad 600 tys. głosów
20 listopada br. ruszyła trzecia edycja Plebiscytu Interii, w którym internauci wybierają najlepszego sportowca roku.
22.11.23, 06:30
| internet » informacje
WP Holding rośnie dynamicznie w III kwartale 2023 r. dzięki turystyce
Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Wirtualnej Polski Holding S.A. w III kwartale 2023 r. wyniosły ponad 405 mln zł. To oznacza wzrost o niemal 50 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Największy wpływ na wyniki miał przede wszystkimniemal trzykrotny wzrost zysków w obszarze turystyki.
21.11.23, 16:00
| internet » e-commerce
Supermocje.pl. Nowy Serwis Gazeta.pl ma informować o wyprzedażach i promocjach
Gazeta.pl przed Black Week uruchomiła serwis Supermocje.pl, który ma informować o wyprzedażach, promocjach i zniżkach.
21.11.23, 09:47
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Finałowy turniej Davis Cup 2023 na platformie Pilot WP
21 listopada br. rozpocznie się kolejna edycja finałowego turnieju Davis Cup 2023. Wszystkie mecze będą rozgrywane w hiszpańskiej Maladze od 21 do 26 listopada br.
20.11.23, 08:30
| internet » informacje
WP inwestuje w Legimi. Spółka kupiła 12,5 proc. akcj
Spółka Wirtualna Polska Media nabyła mniejszościowy pakiet akcji spółki Legimi S.A. Działającej na rynku ebooków w Polsce. Za pakiet 12,5 proc. akcji spółki zapłaciła 5,3 mln zł.
19.11.23, 22:15
| telewizja / VOD » informacje | internet » informacje
Andrzej Sołtysik w Iberionie. Poprowadzi dwa formaty video
Do grupy mediowej Iberion dołączy Andrzej Sołtysik. To siódmy i ostatni z zapowiedzianych przez firmę transferów, które ogłaszane są w ramach procesu rebrandingu.
18.11.23, 08:00
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
DHL Parcel zmienia się DHL eCommerce
DHL Parcel, firma działająca na rynku usług kurierskich w Polsce, rozpoczyna proces zmiany nazwy.
17.11.23, 19:45
| internet » e-commerce | biznes i technologie » informacje
Answear.com na dwunasty rynek. Tym razem do Włoch
Answear.com, e-commerce oferujący modę i produkty Home & Lifestyle w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, rozszerza działalność o rynek włoski.
17.11.23, 16:48
| internet » informacje
Wirtualna Polska wesprze strażników puszczy w ramach Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP
Wirtualna Polska współpracuje z Fundacją Dziedzictwo Przyrodnicze i Funduszem Obywatelskim im. Henryka Wujca. Wspólnie realizują projekt wsparcia strażników lasów działających w całej Polsce. To kolejny projekt wpisujący się w realizację zobowiązań zawartych w Strategii Zrównoważonego Rozwoju WP na najbliższe lata.
17.11.23, 07:30
| prasa » informacje | internet » informacje
Dla ludzi o zdrowym rozsądku tylko prawda jest ciekawa. Kampania reklamowa e-tygodnika Wprost i Wprost.pl
„Wprost” ruszył 15 listopada br. z kampanią promocyjną prowadzoną pod hasłem „Dla ludzi o zdrowym rozsądku tylko prawda jest ciekawa. Najważniejsze to mówić o niej WPROST”.