XI Europejski Festiwal Filmowy

29 maja w Łodzi rozpoczęła się już przedostatnia odsłona 11. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego.
29 maja w Łodzi rozpoczęła się już przedostatnia odsłona 11. edycji Europejskiego Festiwalu Filmowego. Miejscem imprezy niezmiennie pozostają kina sieci Silver Screen, ale nie tylko (w Łodzi też po raz pierwszy, jest to aż siedem kin studyjnych). Silver Screen, tak jak i w ubiegłych latach, jest także głównym organizatorem całego przedsięwzięcia.

11. edycja Europejskiego Festiwalu Filmowego to pokazy około czterdziestu filmów. W tym roku EFF objął swym zasięgiem aż siedem miast polskich:
Warszawa (9-14 maja)
Kraków (15-20 maja)
Poznań (19-24 maja)
Toruń (22-27 maja)
Gdynia (26-31 maja)
Łódź (29 maja - 3 czerwca)
Wrocław (2-4 czerwca)

Tegoroczna edycja imprezy rozpoczęła się 9 maja w Warszawie i zakończy 4 czerwca we Wrocławiu.

W tym roku w ramach EFF przedstawionych zostanie ponad 30 filmów. Program festiwalu zawiera trzy główne sekcje:
- Konkurs (ok. 12 filmów) - najnowsze produkcje kina europejskiego, filmy nigdy wcześniej nie prezentowane w Polsce
- Panorama Kina Europejskiego (ok. 12 filmów) - najciekawsze filmy ostatnich lat, pokazywane premierowo lub znane z innych imprez filmowych.
- Otwarte Granice (ok. 6 filmów) - filmy powstałe w koprodukcjach, przedstawiające miejsce Europy we współczesnym świecie

Główną ideą Europejskiego Festiwalu Filmowego jest przedstawienie ciekawych i różnorodnych filmów europejskich, które rzadko trafiają do kinowej dystrybucji w Polsce. Chcą pokazać filmy, które w szczególny sposób pozwalają widzom poznać siebie, ludzi oraz świat, w którym żyjemy.

W Głównym Konkursie jury przyznało już swoją nagrodę, którą jest 2000 euro. Werdyktem z 15 maja, nagrodę jury 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego za najlepszy film i nagrodę pieniężną dla reżysera, otrzymał belgijsko-francuski film "Ultranova" w reżyserii Bouli Lanners. Komentarz do werdyktu brzmiał: "Za przejmujący obraz ludzi żyjących w świecie konsumpcyjnej presji i egzystencjonalnej pustki; między stagnacją i iluzją brakiem marzeń i próbą zmiany. A także za artystyczną konsekwencję i przemyślaną formę, która pozostawia człowiekowi otwartą przestrzeń dla jego własnych poszukiwań."

JURY 11. EFF obradowało w składzie:
Jan Olszewski - Przewodniczący (Kino)
Małgorzata Sadowska (Przekrój)
Bartosz Żurawiecki (Film)
Paweł Felis (Gazeta Wyborcza)

Tradycyjnie, swoją nagrodę przyzna też publiczność (jest to 3000 euro). Patronem Honorowym 11. Europejskiego Festiwalu Filmowego jest znakomity aktor, Andrzej Seweryn.
Festiwal powstał przy współpracy Ambasady Francji, Ambasady Portugalii oraz Włoskiego Instytutu Kultury.

Komentarze

Powiązane

08.07.24, 13:25
| kultura » muzyka
Nie żyje Tadeusz Woźniak. Jego utwór Zegarmistrz światła znalazł się w kanonie polskiej piosenki
Zmarł Tadeusz Woźniak - muzyk, kompozytor oraz wokalista. Jego utwory wykonywali czołowi polski piosenkarze.
05.07.24, 14:30
| kultura » książki
Lista nominowanych do Nagrody Literackiej Nike 2024. Wyróżniono zaledwie trzy powieści
28 czerwca br. ogłoszono 20 książek nominowanych do tegorocznej nagrody Nike. Wśród dzieł wyróżnionych przez kapitułę są cztery tomy poetyckie i tylko trzy powieści.
04.07.24, 10:59
| kultura » muzyka
Rzeszów celebruje Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko. Będą koncerty i wystawa
W tym roku po raz szósty Rzeszów będzie celebrować twórczość pochodzącego z Rzeszowa trębacza jazzowego, Tomasza Stańko. 13 lipca br. odbędzie się Toast Urodzinowy dla Tomasza Stańko, który w tym roku poprzedzi cykl wyjątkowych wydarzeń. Wydarzenia organizowane są przez Estradę Rzeszowską.
29.06.24, 08:00
| kultura » informacje
Kino plenerowe na Cytadeli pod hasłem Jesteśmy na wczasach
Od lipca br. w parku przy Muzeum Historii Polski w Warszawie, pod hasłem „Jesteśmy na wczasach”, rusza kino plenerowe. W wybrane soboty będzie można zobaczyć ciekawe filmy z różnych dekad, takie jak “Rejs”, “Hydrozagadka” czy “Jak żyć?”. Wstęp do kina plenerowego jest bezpłatny. 
27.06.24, 20:00
| kultura » informacje
Kinga Zaborowska laureatka nagrody CineEurope Gold Award 2024
Kinga Zaborowska, dyrektorka działu filmbookingu w sieci kin Helios, otrzymała wyróżnienie CineEurope Gold Award. To nagroda przyznawana profesjonalistom z branży kinowej za wybitne osiągnięcia w ich dziedzinie. 20 czerwca br. podczas ceremonii rozdania nagród CineEurope w Barcelonie, złote statuetki odebrało osiem osób z całego świata. 
26.06.24, 17:45
| radio » informacje | kultura » informacje
XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej Dwa Teatry – Sopot 2024. Lista laureatów w kategorii słuchowisko
Słuchowisko „Siostra Hioba” Marty Rebzdy w reż. Waldemara Modestowicza zdobyło Grand Prix XXIII Festiwalu „Dwa Teatry - Sopot 2024”, dla najlepszego utworu w kategorii słuchowisk. Wielkimi Nagrodami Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w TPR i Teatrze TV uhonorowani zostali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.
21.06.24, 21:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » film
Po 25. latach Multikino Ursynów zamyka swoje drzwi 18 sierpnia 2024 r.
Multikino Ursynów zakończy działalność 18 sierpnia br. Spółka sprzedała prawa użytkowania wieczystego do działki na której funkcjonuje multipleks.
21.06.24, 06:30
| reklama & PR » informacje | kultura » film
Agencji K+Group odpowiada za promocję filmu Rodzina Treflików
Trefliki, bohaterowie serialu animowanego „Rodzina Treflików”, w listopadzie br. trafią na wielki ekran. Szczegóły świątecznej produkcji zostaną ujawnione dwa miesiące przed premierą, ale już teraz rozpoczynają się działania związane z kinowym debiutem Treflikowych bohaterów. Za działania związane z promocją filmu będzie odpowiedzialna agencja K+Group.
13.06.24, 16:00
| radio » informacje | kultura » informacje
Nie do wiary. 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik
15 czerwca br. na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. W tym roku motywem przewodnim wydarzenia jest hasło: „Nie do Wiary!”. 
11.06.24, 13:04
| kultura » muzyka
Wolne Duchy. Męskie Granie Orkiestra prezentuje tegoroczny singiel promujący trasę Męskie Granie. Obejrzyj teledysk
Daria Zawiałow, Mrozu oraz Kacperczyk, czyli Męskie Granie Orkiestra 2024, nagrali utwór „Wolne Duchy”, promujący tegoroczną, 15. edycję trasy Męskie Granie. Singlowi towarzyszy teledysk, w którym monumentalne głowy artystów – podobnie jak każdego lata sponsorowana przez markę Żywiec trasa – przemierzają Polskę, prezentując jej różne oblicza.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.