04.06.11, 21:30

Mniej polityki w serwisach TV

W kwietniu bardziej liczyły się sprawy społeczne, obyczajowe, tragedie czy przestępstwa – wynika z raportu "Cztery Stacje" wydanego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".

W ubiegłym miesiącu reporterzy telewizyjni pozwolili nam odpocząć od polityki. Temat ten był dopiero piątym najczęściej serwowanym w najbardziej opiniotwórczych serwisach informacyjnych. W kwietniu bardziej liczyły się sprawy społeczne, obyczajowe, tragedie czy przestępstwa – wynika z raportu "Cztery Stacje" wydanego przez "PRESS-SERVICE Monitoring Mediów".

Łącznie o polityce wyemitowano 119 materiałów. W poprzednim miesiącu było ich o ponad 50 więcej. W kwietniu najwięcej przygotowano tematów społecznych i obyczajowych (ponad 220). Związane było to głównie z okresem świąt wielkanocnych, a także z przygotowaniami do ślubu następcy brytyjskiego tronu - księcia Williama z Kate Middelton.

Ważną kategorią były także tragedie, katastrofy i wypadki. Media donosiły o konsekwencjach tsunami w Japonii oraz o wstrząsach wtórnych, jakie nawiedzały ten kraj. Bardzo dużo informacji dotyczyło zagrożenia radioaktywnego, związanego z uszkodzeniem reaktorów elektrowni jądrowej Fukushima. Część materiałów dotyczyła zamachu w mińskim metrze. Przed polityką w klasyfikacji tematów ogólnych znalazły się także przestępstwa i sądy oraz tematyka religijno-kościelna. To głównie ze względu na rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz zaplanowaną na początek maja beatyfikację.

Zdecydowanie najczęściej podejmowanym tematem szczegółowym była tragedia narodowa pod Smoleńskiem, z uwagi na kwietniową rocznicę zdarzenia oraz kontynuowane śledztwo w tej sprawie. Reporterzy przygotowali niemal dwieście takich materiałów. Na drugim miejscu znalazła się beatyfikacja Karola Wojtyły, a na trzecim święta wielkanocne. Dużo mówiło się również m.in. o sytuacji w Libii, autonomicznych nastrojach społecznych na Śląsku czy Euro 2012.

W kwietniu partią najczęściej występującą w badanych telewizyjnych serwisach informacyjnych było Prawo i Sprawiedliwość. Jego przedstawiciele wystąpili w nich 261 razy. To częściej, nie tylko niż konkurencja z Platformy Obywatelskiej (155), ale także premier i przedstawiciele rządu razem wzięci (235). Relatywnie często w debacie publicznej głos zabierali również politycy Sojuszu Lewicy Demokratycznej (234). Przedstawiciele PiS-u w kwietniu występowali częściej niż politycy PO we wszystkich poddanych analizie serwisach - największą przewagę mieli w "Wydarzeniach", a najmniejszą w  "Wiadomościach".

Badanie dotyczy telewizyjnych serwisów informacyjnych: "Faktów", "Panoramy", "Wiadomości" i "Wydarzeń". Analitycy wzięli pod uwagę wszystkie materiały emitowane w tych programach od 1 do 30 kwietnia 2011 roku.

Komentarze

Powiązane

19.06.24, 07:30
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje | prasa » informacje
Raport Reuters Institute: RMF FM siódmy raz wygrywa ranking mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków
Radio RMF FM już po raz siódmy rzędu zajęło pierwsze miejsce w rankingu mediów cieszących się największym zaufaniem Polaków, w badaniu prowadzonym przez Reuters Institute for the Study of Journalism. Co istotne, RMF FM jest liderem tego zestawienia od początku jego istnienia.
18.06.24, 12:44
| telewizja / VOD » informacje
Nie tylko Maciej Dowbor. Robert Janowski także żegna się z Polsatem
W nowym, 21. sezonie muzycznego show „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” (Polsat) Robert Janowski nie zasiądzie w fotelu jurorskim.
18.06.24, 11:49
| telewizja / VOD » informacje
Maciej Dowbor kończy pracę w Polsacie
Po 20 latach współpracy, Maciej Dowbor rozstał się z Polsatem. Przez ostatnie dziesięć lat prezenter był współgospodarzem programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”.
18.06.24, 07:30
| telewizja / VOD » badania rynku
Mecz Polska - Holandia hitem TVP
Ponad 9 mln widzów zgromadził w niedzielę, 16 czerwca br. mecz Polska – Holandia transmitowany na antenach TVP.
17.06.24, 23:38
| telewizja / VOD » informacje
Polsat dementuje: Dorota Gawryluk nie będzie kandydatką w wyborach prezydenckich
Telewizja Polsat wydała oświadczenie dotyczące pogłosek o starcie jej dziennikarzy w wyborach prezydenckich.
14.06.24, 21:30
| telewizja / VOD » seriale
Drużyna A oraz Xena: Wojownicza księżniczka w AXN Black
W czerwcu br. AXN Black pokaże popularne amerykańskie seriale lat 90.: „Drużyna A” i „Xena: Wojownicza księżniczka”.
14.06.24, 11:33
| telewizja / VOD » informacje
Cafe Euro Cast online oraz w Polsat Sport 1
Z okazji piłkarskich Mistrzostw Europy redakcja sportowa Polsatu przygotowała nowy format telewizyjno-internetowy. „Cafe Euro Cast” będzie emitowany od 14 czerwca o godz. 9:00 w każdy dzień meczowy i pomeczowy przez cały czas trwania turnieju w Niemczech.
14.06.24, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Play i Antenna Entertainment poszerzają współpracę. AXN Spin debiutuje w ofercie Play
Play (marka działająna na polskim rynku telekomunikacyjnym) i Antenna Entertainment (właściciel portfolio AXN) odnowili oraz poszerzyli wieloletnią współpracę.
13.06.24, 15:00
| telewizja / VOD » informacje
Jak nas widzą. Program Doroty Wysockiej-Schnepf w TVP Polonia
16 czerwca br. na antenie TVP Polonia zadebiutuje program „Jak nas widzą”, której autorką będzie Dorota Wysocka-Schnepf. Gośćmi formatu będą korespondenci zagranicznych mediów akredytowani w Polsce, eksperci spraw międzynarodowych oraz dziennikarze polonijni.
13.06.24, 13:34
| telewizja / VOD » informacje
Paulina Chylewska, Patryk Ganiek i Dariusz Szpakowski poprowadzą teleturniej piłkarski Mecz w TVP1
Telewizja Polska z okazji Mistrzostw Europy w piłce nożnej przygotowała show piłkarski „Mecz – teleturniej piłkarski”, którego gospodarzami będą Paulina Chylewska, Patryk Ganiek oraz Dariusz Szpakowski.
Subskrybuj RSS działu telewizja / VOD: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 22.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 18.07.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

12-14 czerwca 2024 r. w Długopolu.