19.05.11, 18:34

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera 2011

Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera 2011" odbędzie się w dniach od 26. maja do 2. czerwca w warszawskiej Kinotece oraz na www.iplex.pl. Festiwalowe pokazy odbywać się będą w ramach sekcji: AFROSELEKTA (filmy fabularne), AFRODOCS (sekcja dokumentalna), AFROSZORTY (sekcja krótkometrażowa) oraz  "AfryKamera Repliki" – lokalne edycje festiwalowe w wybranych miastach Polski.

Festiwal Filmów Afrykańskich "AfryKamera 2011" odbędzie się w dniach od 26. maja do 2. czerwca w warszawskiej Kinotece oraz na www.iplex.pl. Festiwalowe pokazy odbywać się będą w ramach sekcji: AFROSELEKTA (filmy fabularne), AFRODOCS (sekcja dokumentalna), AFROSZORTY (sekcja krótkometrażowa) oraz  "AfryKamera Repliki" – lokalne edycje festiwalowe w wybranych miastach Polski.
Będzie to 6. edycja festiwalu AfryKamery - jedynego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej festiwalu filmowego, który zajmuje się promowaniem oraz upowszechnianiem kina afrykańskiego. W ramach festiwalu zostaną pokazane filmy fabularne, krótkometrażowe i dokumenty. Tegoroczne pokazy zostały wyselekcjonowane z listy ponad 150 filmów, które zostały zgłoszone przez dystrybutorów i reżyserów z całego kontynentu afrykańskiego.

Tegoroczny festiwal odbywa się pod hasłem "Duma Afryki" – znużeni przedstawianiem czarnego kontynentu wyłącznie w negatywnym świetle, organizatorzy podjęli kroki, by zaprezentować przede wszystkim filmy pokazujące osiągnięcia i sukcesy, ważne postaci w historii Afryki oraz jej pozytywne oblicze wypełnione niedocenionymi bohaterami. Tym samym AfryKamera będzie miała dużo silniejszy, niż zwykle, rys historyczny, który pozwoli pokazać dumę i siłę mieszkańców kontynentu.

Jednym z ważniejszych tytułów jest film "Atleta" ("Atletu"), w reżyserii Rasselas Lakew, Davy Frankel (Etiopia). Zdobywca Nagrody Publiczności na MFF w Edynburgu oraz na MF Afrykańskim w Taryfie, opowiada niesamowitą historię zwycięstwa etiopskiego biegacza Abele Bikila wbrew wszelkim przeciwnościom losu - pierwszego w historii złotego medalisty olimpijskiego z Afryki, który zaszokował świat w 1960 roku wygrywając maraton na boso. Jest to historia wielkiego triumfu, ale i tragicznego upadku, który nie złamał siły ducha wielkiego sportowca.

"Przede wszystkim życie" ("Life, Above All"), w reżyserii Olivier Schmidt (RPA) to wzruszająca opowieść o losach matki i córki na terenach wiejskich w Republice Południowej Afryki. Film pokazywany był w konkursie "Un Certain Regarde" na MFF w Cannes w zeszłym roku i był jednym z najbardziej entuzjastycznie przyjętych obrazów - poruszył widzów, zdobył ich serca i otrzymał 10-minutową owację na stojąco. Pomimo znacznej konkurencji w RPA w 2010 zgarnął u siebie w kraju wszystkie możliwe nagrody (DIFF, SAFTA) i znalazł się na krótkiej liście nominacji do Oskara w kategorii Najlepszego Filmu Obcojęzycznego.  

"Pegaz" ("Pegase"), w reżyserii Mohamed Mouftakir (Maroko) to tegoroczny zdobywca najważniejszej afrykańskiej nagrody filmowej, czyli Etalon d'Or de Yennenga. Jest to przepięknie zrealizowany debiut filmowy, który w sposób intrygujący, a zarazem niejednoznaczny i wielowarstwowy snuje opowieść z pogranicza jawy i snu (niczym z kina Davida Lyncha).

W programie festiwalu znadą też coś dla siebie młodsi widzowie - film "Africa United!", w reżyserii Debs Gardner-Paterson. Niezwykle ciepły i przesiąknięty optymizmem film opowiada historię trójki dzieci, które nieświadome realnej odległości, decydują się na pieszą wędrówkę o długości 5000 km z Rwandy w celu uczestniczenia w Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w RPA.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się wybór najciekawszych tytułów z afrykańskiego mainstreamu. Tu mowa między innymi o nigeryjskim zagłębiu filmowym Nollywood. Jako fenomen na skalę kontynentu i dynamicznie rozprzestrzeniający się nie tylko w Afryce przemysł filmowy, wzbudza coraz większe zaciekawienie także w Polsce. Nowa generacja twórców filmowych odrzuca niskobudżetowe produkcje robione w trzy tygodnie, ale zachowując estetykę i tematykę, zwraca się bardziej ku jakości niż ilości, podobnie jak było w przypadku indyjskiego Bollywood. Poza nigeryjskim mainstreamem jak "Inale" - musical, który kosztował milion dolarów, czy "Figurka" - esencjonalnie nigeryjski horror, pokazany nieco zawadiacki melodramat z Ghany "Elmina" oraz niskobudżetowy przebój kasowy DVD z Angoli "Kuduro - wojny uliczne".

Lokalne edycje festiwalowe odbędą się w następujących miastach:

Gdańsk: Kino Kameralne – 1 czerwca – 5 czerwca
Kraków: Kino Pod Baranami - 30 maja - 5 czerwca
Poznań: Kino Muza i Kino Rialto – 27 maja – 2 czerwca
Wrocław: Kino Warszawa, Sala NOT – 2 czerwca – 5 czerwca

Komentarze

Powiązane

03.01.25, 14:00
| biznes i technologie » informacje | kultura » książki
Polacy coraz chętniej czytają, ale księgarnie znikają i toną w długach
Wyniki najnowszego „Badania o książkach” przeprowadzonego przez IMAS International na zlecenie Krajowego Rejestru Długów i Rzetelnej Firmy wskazują, że czytelnictwo w Polsce ma się nieźle. Dobre wieści kończą się, gdy spojrzy się na sytuację księgarń stacjonarnych. Jak wynika z danych KRD, ich zadłużenie na koniec października br. wyniosło 8,795 mln zł.
26.12.24, 18:52
| kultura » film
Paddington w Peru z tłumami w polskich kinach
Film familijny „Paddington w Peru” w polskich kinach zgromadził ponad 750 tysięcy widzów.
14.12.24, 12:00
| reklama & PR » informacje | kultura » informacje
Największa wystawa Józefa Chełmońskiego od lat. Projekt promuje kampania online
W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wyjątkowa wystawa, która jest największą prezentacją twórczości Józefa Chełmońskiego od lat 80. XX wieku. Na monograficznej ekspozycji można zobaczyć ponad 119 jego obrazów, w tym najbardziej znane dzieła, takie jak „Babie Lato”, „Kuropatwy” czy „Kurka wodna”.
06.12.24, 18:00
| TV / VOD » informacje | kultura » książki
Jakub Tylman nominowany do Książki Roku 2024 za promowanie literatury dziecięcej
Jakub Tylman otrzymał nominację do „Książki Roku 2024” za promowanie czytelnictwa, a jurorzy zwrócili uwagę, że dzięki cyklowi „CzytaMY” literatura dziecięca zyskała szerokie zainteresowanie w mediach.
02.12.24, 05:00
| kultura » informacje
Tłumy na corocznej Wystawie Makiet Kolejowych w Krakowie
W miniony weekend w Nowohuckim Centrum Kultury po raz kolejny odbyła się Wystawa Makiet Kolejowych. Podczas trzydniowego wydarzenia można było zobaczyć nie tylko wielką makietę, ale również uczestniczyć w licznych animacjach dla najmłodszych.
28.11.24, 14:00
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Młody Mozart. Zakochany Beethoven. Roztargniony Haydn. Koncert Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie
30 listopada br. o godz. 19.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie, którą poprowadzi jej dyrektor artystyczny, Michał Klauza. Organizatorami wydarzenia są Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie i Program 2.
26.11.24, 22:13
| TV / VOD » informacje | kultura » film
Piernikowe serce. W grudniu ruszą zdjęcia do świątecznego filmu Piotra Wereśniaka
10 grudnia br., w Toruniu ruszą zdjęcia do filmu „Piernikowe serce” w reżyserii Piotra Wereśniaka. To komedia familijna inspirowana książką „Marcepanowa miłość” Agnieszki Lis. Koproducentem i dystrybutorem produkcji będzie Telewizja Polska, która podpisała list intencyjny w tej sprawie.
26.11.24, 17:45
| kultura » muzyka
Do They Know It’s Christmas? powraca ” w nowej wersji na 40. urodziny premiery oryginału
Do serwisów cyfrowych trafiła EP-ka zawierająca „Do They Know It’s Christmas? – 2024 Ultimate Mix” wraz z nowym klipem. „Band Aid Compilation”, bo tak nazywa się wydawnictwo, będzie dostępne również w formatach fizycznych, na 1CD i 12-calowym winylu. Premiera odbędzie się 29 listopada br.
24.11.24, 08:00
| kultura » informacje
Muzeum Getta Warszawskiego z planem renowacji do końca 2026 roku
Muzeum Getta Warszawskiego prowadzi renowację i rozbudowę zabytkowych budynków Szpitala Dziecięcego im. Bersohnów i Baumanów, które zostaną przekształcone w przestrzeń wystawienniczą i edukacyjną. Projekt, realizowany w latach 2023–2026, obejmuje stworzenie stałej wystawy o tragedii Żydów uwięzionych w warszawskim getcie.
22.11.24, 21:45
| radio / audio » informacje | kultura » muzyka
Koncert zespołu Ptaszkowie Śpiewali na antenie Polskiego Radia Dzieciom
23 listopada br. o godz. 12.00 w Studiu Polskiego Radia im. Władysława Szpilmana odbędzie się koncert zespołu „Ptaszkowie Śpiewali”, który swoje inspiracje czerpie z polskiej muzyki tradycyjnej oraz elektronicznej z lat 80. i 90. Na koncert zaprasza Polskie Radio Dzieciom.
Subskrybuj RSS działu kultura: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.02.25

Do zdobycia jedna gra planszowa.

do 22.02.25

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 20.02.25

Do zdobycia jedna książka.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.