12.01.11, 22:19

Radia Wolności: niezwykły projekt Polskiego Radia

Portal polskieradio.pl uruchomił specjalny serwis „Radia Wolności” zawierający blisko 20 tysięcy nagrań z archiwów Radia Wolna Europa oraz z sekcji polskich BBC i RFI.

Portal polskieradio.pl uruchomił specjalny serwis „Radia Wolności” zawierający blisko 20 tysięcy nagrań z archiwów Radia Wolna Europa oraz z sekcji polskich BBC i RFI. Dzięki temu Polskie Radio na niespotykaną dotychczas skalę udostępnia w wersji cyfrowej unikatowe materiały zagranicznych rozgłośni nadających po polsku przed 1989 rokiem. Inauguracji serwisu towarzyszy konferencja, na której spotkają się ludzie tworzący Głosy Wolności.

Radia Wolności – Wolna Europa, BBC, Głos Ameryki, RFI, Deutsche Welle, Radio Sztokholm – przez dziesięciolecia były jedynym głosem prawdy, który docierał do komunistycznej Polski. Władze wszelkimi środkami próbowały ograniczać dostęp do informacji bez cenzury. Praktycznie przez cały okres PRL zagłuszano zagraniczne radia. Za słuchanie „wrażych radiostacji” groziły represje, od wyrzucania z pracy czy studiów, po zesłania do obozów pracy i kary więzienia.

Po rozwiązaniu polskich redakcji pozostał po nich wielki zbiór wyemitowanych przez ponad 40 lat audycji. Kilka miesięcy temu w Polskim Radiu narodził się pomysł szerokiego udostępnienia ich odbiorcom. W efekcie realizowanego projektu na portalu polskieradio.pl do wysłuchania jest już blisko 20 tysięcy plików dźwiękowych. Serwis „Radia Wolności” to dźwiękowa lekcja historii najnowszej Polski i świata. Zgodnie z ideą pomysłodawców to także swoisty hołd dla tych, którzy w dekadach zimnej wojny, na przekór propagandzie i indoktrynacji, nieśli do Kraju wolne słowo.

Po raz pierwszy udostępniamy cyfrowe wersje archiwalnych audycji polskojęzycznych redakcji Wolnej Europy, RFI i BBC. Wyszukiwarka pozwoli szperać po zgromadzonych zbiorach i odsłuchiwać legendarne audycje, nadane nieraz pół wieku temu. Tylko w serwisie „Radia Wolności” w jednym miejscu usłyszymy Gombrowicza, Miłosza, Czapskiego, Herlinga, Andersa, Giedroycia czy Nowaka” – wyjaśniaAndrzej Mietkowski, dyrektor portalu polskieradio.pl, były szef warszawskiego biura RWE.

Dźwięki umieszczone w nowym serwisie, to około 1500 audycji BBC i drugie tyle z RFI. Przez ostatnich kilka miesięcy Polskie Radio cyfryzowało prawie 20 tysięcy analogowych nagrań z RWE, których kopie od 15 lat zdeponowane były w Narodowym Archiwum Cyfrowym w Warszawie. Oryginały znajdują się w Instytucie Hoovera w Kalifornii.

Uruchomienie przez Polskie Radio serwisu„Radia Wolności” poprzedza konferencja. W czwartek, 13 stycznia br., w Polskim Radiu spotkają się ludzie, którzy przez dziesięciolecia tworzyli Głosy Wolności, wybitni dziennikarze, osoby działające w opozycji, nadal aktywnie funkcjonujące w życiu publicznym. Będą tam obecni byli szefowie RFI, BBC, Głosu Ameryki oraz silna reprezentacja RWE. Wśród zaproszonych gości znalazł się między innymi Ross Johnson, były dyrektor RWE. Swoje wystąpienie nadesłał Richard Cummings – były szef ochrony RWE w Monachium. Podczas konferencji głos zabiorą między innymi: Minister Władysław Bartoszewski, Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski i Mirosław Chojecki, działacz KOR, Prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

W tym dniu odsłonięta zostanie również tablica pamiątkowa, która ma być namacalnym hołdem złożonym znanym i anonimowym radiowcom, którzy zza żelaznej kurtyny w latach zimnej wojny nieśli do kraju wolne słowo. Ponadto podczas konferencji zaprezentowana zostanie rola i znaczenie Telewizji Biełsat nadającej na Białoruś oraz aktualnych emisji radiowych do krajów, gdzie wolność słowa jest zagrożona.

Transmisja konferencji w wersji audio i wideo na portalu polskieradio.pl13 stycznia od godz. 9.00.

Komentarze

Powiązane

18.07.24, 22:34
| radio » informacje
Polskie Radio Kierowców na żywo z Master Truck Show 2024
Polskie Radio Kierowców od 19 do 21 lipca br. będzie emitować program ze studia plenerowego z Polskiej Nowej Wsi pod Opolem. Po raz 20. odbywać się tam będzie impreza skierowana do kierowców i miłośników ciężarówek - Master Truck Show 2024. Polskie Radio Kierowców jest patronem medialnym wydarzenia.
18.07.24, 14:00
| radio » informacje
XXV Festiwal Bachowski Świdnica na antenie Dwójki
18 lipca br. rozpoczyna się XXV Festiwal Bachowski Świdnica. Program 2 Polskiego Radia, który jest patronem imprezy, przeprowadzi transmisje koncertów.
17.07.24, 13:40
| radio » informacje
Pierwsza Noc Promsów w Dwójce. Transmisje aż do połowy września
Program 2 Polskiego Radia zaplanował na piątek, 19 lipca br., transmisję pierwszego wieczoru Promsów z Royal Albert Hall. Dwójka przez całe lato będzie transmitować najciekawsze koncerty z największego na świecie letniego festiwalu muzyki poważnej, który co roku organizowany jest w Londynie.
15.07.24, 06:30
| radio » informacje
Sprawozdanie finansowe Radia Nowy Świat za 2023: rosną koszty wynagrodzeń i energii
12 czerwca br. odbyło się Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników Radia Nowy Świat, którego głównym tematem było zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania Zarządu za rok 2023 oraz udzielenia członkom Zarządu Spółki absolutorium z wykonania przez nich obowiązków w roku obrotowym kończącym się w dniu 31 grudnia 2023 r.
12.07.24, 10:30
| radio » informacje
Koncert Agi Zaryan w ramach cyklu Jazz.PL w Dwójce
12 lipca br. w ramach cyklu „Jazz.PL” na antenie Dwójki będzie transmitowany koncert Agi Zaryan. Transmisja została zaplanowana od godz. 18.00 na antenie Programu 2 Polskiego Radia oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie internetowej stacji i kanale YouTube Dwójki.
11.07.24, 13:30
| radio » informacje
Premiera podcastu „Przedwojnie” w TOK FM. Format prowadzi Maciej Miłosz
TOK FM przygotował premierę podcastu „Przedwojnie” w czwartek 11 lipca br. Program prowadzi Maciej Miłosz.
11.07.24, 07:30
| radio » informacje
Polskie Radio Dzieciom z nowymi audycjami na wakacje
Polskie Radio Dzieciom zaprasza na nowe audycje w okresie wakacyjnym. W godzinach porannych przewidziano treści dla najmłodszych. Wieczorem pojawią się odcinki z audycji "Strefa Rodzica".
10.07.24, 10:00
| radio » informacje | telewizja / VOD » informacje
Lato z Radiem i Telewizją Polską. Ponad 60 artystów wystąpi na koncertach kultowej audycji
Wspólna akcja Polskiego Radia i Telewizji Polskiej „Lato z Radiem i Telewizją Polską” rozpocznie się 13 lipca br. Inaugurujący trasę koncert odbędzie się w Zakopanem.
10.07.24, 06:30
| radio » badania rynku
Eska nadal najchętniej słuchaną siecią radiową. RMF MAXX w górę
Na podium najchętniej słuchanych sieci radiowych bez zmian - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (sieci radiowe).
09.07.24, 14:58
| radio » badania rynku
Radio Zet znów w górę. RMF FM dalej liderem
Radio Zet zanotowało największy wzrost tzw. słuchalności - wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez Kantar Polska dla KBR obejmującego okres od 1 kwietnia 2024 r. do 30 czerwca 2024 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Specjalista ds. Digital i Social Media

Krakowskie Biuro Festiwalowe | Kraków

Przejdź do oferty

Specjalista / Specjalistka ds. promocji i organizacji wydarzeń

Wawerskie Centrum Kultury | Warszawa

Przejdź do oferty

Kierownik Działu Marketingu i PR

Centrum Kultury Podgórza | Kraków

Przejdź do oferty
Konkursy
do 31.08.24

Portalmedialny.pl ponownie udostępnił możliwość uczestniczenia w konkursach organizowanych przez wydawcę.

do 23.08.24

Do zdobycia komplet książek - "Agent. Zakładniczka" oraz "Agent. Okup".

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.

8.10 - Katowice, 9.10 - Wrocław, 10.10 - Poznań.