Kontrapunkt w Radiu ALFA
"W założeniu ma być ambitną alternatywą dla programów muzycznych istniejących obecnie i w przeszłości na antenie polskich rozgłośni radiowych. Dlatego pojawiają się tu bardzo różne gatunki muzyczne, które łączy jedno – znikomy, a nawet zerowy ich udział w ofercie programowej innych stacji. Proporcje ustalają słuchacze, to oni także kreują program sugerując, co powinno pojawić się na antenie. Program adresowany jest do wymagającego słuchacza, poszukującego nieznanych dźwięków i klimatów, słuchacza o otwartym umyśle, który nie będzie bał się posłuchać czegoś niezwykłego, często trudnego, wymagającego skupienia i uwagi" - mówi o programie jego autor, Wiktor Janda.
Audycja obejmuje swoimi ramami dzieje muzyki niezależnej i alternatywnej od końca lat 70-tych po najnowsze produkcje. Pojawiają się w niej bloki tematyczne dotyczące wybranych nurtów muzycznych, wytwórni płytowych, zespołów i wykonawców. Stąd też, jeżeli już pojawia się tu muzyka pop, to jest to synth pop, electro pop i future pop wywodzące się z tak cenionego w Polsce new romantic lat 80-tych. Popularność w/w nurtów przechodzi w Polsce prawie bez echa, w przypadku "Kontrapunktu" stanowi swoisty pomost pomiędzy alternatywą a playlistą Radia "Alfa" bazującą na nagraniach z lat osiemdziesiątych. Jest tu także miejsce dla electro, electroclash i minimal od jego początków po dzień dzisiejszy.
"Miłośnicy mrocznych, mocnych kompozycji znajdą również coś dla siebie. Od death rocka, poprzez batcave, cold wave aż do współczesnego rocka gotyckiego czy szerzej pojmowanej muzyki gotyckiej" - dodaje Janda. "Pojawi się industrial we wszystkich tak różnych obecnie odmianach jak klasycznie maszynowy fabryczny industrial z początków jego powstawania, post-industrialny power noise, industrial metal z ostrymi jak brzytwa gitarami, elektroniczny harsh industrial oraz energetyczny EBM udowadniający, że muzyka elektroniczna może być równie mocna jak wszystkie odmiany muzyki metalowej."
Dla tych gustujących w smutnych, podniosłych i pięknych klimatach pojawią się takie nurty jak dream pop, dark pop, heavenly voices oraz dark folk i neo classic.
Za niesamowity, fascynujący, czasem przerażający klimat odpowiadają w programie formacje tworzące pod szyldem dark ambient dark/death industrial i martial industrial.
Obrazu całości dopełnia awangardowa, eksperymentalna elektronika, muzyka ambient, tzw. new electronic, IDM, trans, kraut rock, elektroniczny rock, a także wiele innych gatunków będących hybrydami wymienionych wyżej nurtów.
Czy tak różne dźwięki mogą ze sobą współgrać w jednym muzycznym programie autorskim? "Wydaje się, że jak najbardziej, o czym świadczy rosnąca z tygodnia na tydzień liczba słuchaczy programu" - podsumowuje mówi Wiktor.
Konferencja Digital Gamechangers — Harbingers Data: 3 października 2024 Miejsce: Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komentarze