12.10.06, 22:52
Ustawa o kinematografii zgodna z Konstytucją
Zakwestionowany przez Rzecznika Praw Obywatelskich ustęp 9 art. 19 ustawy o kinematografii okazał się zgodny z Konstytucją. Ustęp dotyczy egzekwowania wpłat na rzecz polskiej kinematografii przez nadawców telewizyjnych, dystrybutorów filmowych, kin oraz operatorów telewizji kablowych i satelitarnych. Rzecznik Praw Obywatelskich nie zakwestionował zasadności czy celowości tych wpłat, a jedynie wyraził wątpliwość, czy Instytut może je egzekwować w oparciu o ordynację podatkową.
Trybunał podkreślił, że wpłata określona w ustawie o kinematografii nie jest podatkiem, a szczególną daniną publiczną o charakterze celowym, zgodną zarówno z ustawą o finansach publicznych, jak i ordynacja podatkową.
- Orzeczenie Trybunału kończy ostatecznie czarny PR tworzony wokół ustawy o kinematografii. - komentuje to orzeczenie dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz - Wielokrotnie powtarzane pomówienia, że ustawa o kinematografii nie jest zgodna z prawem unijnym czy Konstytucja RP okazały się nieprawdziwe. Mamy nadzieję, ze wyrok Trybunału otworzy nowy rozdział w kontaktach między polskimi twórcami, a zobowiązanymi do wpłat przedsiębiorcami - mecenasami polskiej kultury.
W maju tego roku zgodność ustawy o kinematografii z prawem Unii Europejskiej stwierdziła Komisja Europejska. I w tym wypadku uznano, że wpłat na rzecz polskiej kinematografii nie można traktować jako podatku czy "parapodatku". Pomoc państwa w sferze kinematografii jest zgodna z traktatem Wspólnoty Europejskiej, stwierdza orzeczenie Komisji z 16 maja 2006 roku.
Komentarze