10.04.10, 17:02
Krystyna Bochenek nie żyje
Znana dziennikarka i senator RP Krystyna Bochenek zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
Krystyna Bochenek urodziła się 30 czerwca 1953 w Katowicach. Ukończyła studia na Wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Od 1976 była dziennikarką Polskiego Radia Katowice. Przez wiele lat współpracowała z prasą i telewizją. Zajmowała się także upowszechnianiem kultury języka polskiego i popularyzacją zdrowia. Twórczyni ogólnopolskiego "Dyktanda", największej imprezy promującej język polski. Przygotowała blisko tysiąc godzin programów o zdrowiu, w tym radiowy Magazyn Medyczny. Była również współautorką programu telewizyjnego Od A do Zdrowia.
Bochenek była także animatorka wielu zdarzeń medialnych i akcji charytatywnych na Śląsku, w tym w 1992 kwesty Mamo nie płacz na rzecz ratowania Oddziału Hematologii Dziecięcej w Zabrzu. We współpracy ze śląskimi redakcjami prowadziła akcję profilaktyki raka piersi u kobiet pod nazwą Różowa wstążka. Współtworzyła pierwszą Wampiriadę (niekonwencjonalną akcję honorowego oddawania krwi) oraz akcję Rzuć palenie. Prowadziła wiele licytacji na cele społeczne wspomagając m.in. Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, odbudowę spalonego gmachu Opery Śląskiej, Teatr Śląski i Fundację Rodzin Górniczych.
Była inicjatorką cyklicznej imprezy Zjazd Krystyn, dorocznego zgromadzenia imienniczek, które pozwala setkom kobiet o różnym statusie społecznym poznawać odległe zakątki Polski. Jako autorka i współautorka opublikowała trzy książki: X jubileuszowe Dyktando, Chirurdzy i detektywi, Jak Krystyna z Krystyną.
Jako kandydatka bezpartyjna z okręgu katowickiego 26 września 2004 wygrała wybory uzupełniające do Senatu z listy Unii Wolności, pod koniec kadencji zasiadała w kole demokraci.pl. Ponownie została senatorem w 2005, kandydując z ramienia Platformy Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2007 po raz trzeci uzyskała mandat, otrzymując 255 792 głosy. 5 listopada tego samego roku została powołana na stanowisko wicemarszałka Senatu VII kadencji.
W plebiscycie Mistrz Mikrofonu zdobyła tytuł "Osobowości Radiowej". Otrzymała Nagrodę im. Bolesława Prusa "Za uświadomienie Polakom potęgi języka polskiego", a "Za pracę na rzecz zdrowia mieszkańców Śląska" nagrodę Fundacji Promocja Zdrowia. Polski Komitet Zwalczania Raka przyznał jej medal imienia Marii Skłodowskiej-Curie. Marszałek województwa śląskiego oraz prezydent Katowic przyznali jej nagrody za upowszechnianie kultury.
Komentarze