10.08.09, 20:33
Rzeczpospolita najczęściej cytowanym dziennikiem
Rzeczpospolita była najczęściej cytowanym i najczęściej wspominanym dziennikiem w lipcu br. wynika z raportu, jaki przygotowała Newton Media Sp. z o.o.
"Rzeczpospolita" była najczęściej cytowanym i najczęściej wspominanym dziennikiem w lipcu br. wynika z raportu, jaki przygotowała NEWTON Media Sp. z o.o.
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono w nim wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1-go do 31-go lipca br., w których to cytuje się i powołuje na badane media.
Zwycięzcą rankingu została "Rzeczpospolita", którą cytowano 406 razy. Lokata ta jest zasługą szeregu informacji na temat Pawła Piskorskiego i fałszywych dokumentów, jakie przedstawił on Urzędowi Skarbowemu oraz dzięki doniesieniom na temat kontroli skarbowej w fundacji Tadeusza Rydzyka. Na drugim miejscu znalazł się "Dziennik" (289 powołań), a na trzecim "Gazeta Wyborcza" (278). W pierwszej dziesiątce najczęściej cytowanych dzienników znalazły się także trzy tytuły biznesowo ekonomiczne: "Gazeta Prawna" (100 cytowań), "Puls Biznesu" (45) oraz "Parkiet" (17).
Jednak nie o "Rzeczpospolitej", a o "Gazecie Wyborczej" wspominano w lipcu najczęściej. To właśnie ten dziennik ogólnopolski pojawiał się w mediach najczęściej (153 razy). A wszystko za sprawą chociażby akcji „My, narkopolacy”. Druga w rankingu uplasowała się "Rzeczpospolita" o której informowano 107 razy. Daleko w tyle pozostały kolejne tytuły – trzeci w stawce "Fakt" pojawiał się w mediach 33 razy.
Lipcowym liderem wśród dzienników regionalnych zostało "Życie Warszawy", które dzięki informacjom na temat KDT cytowane było szesnastokrotnie. Drugie miejsce ex aequo przypadło trzem tytułom: „Dziennikowi Wschodniemu”, „Polsce Dziennikowi Łódzkiemu” oraz „Polsce Głosowi Wielkopolski” (po 10 cytowań). Na trzecim, również ex aequo - „Gazeta Pomorska”, „Głos Pomorza” i „Kurier Poranny” (po 7 cytowań).
Podobnie jak w przypadku dzienników ogólnopolskich, tak i wśród dzienników regionalnych najczęściej cytowany tytuł nie był gazetą o której najwięcej informowano. W tym przypadku zwycięzcą okazała się być "Gazety Współczesnej", o której głośno zrobiło się za sprawą akcji zbierania podpisów na rzecz powstania ulicy 4-go czerwca w Białymstoku. Drugie miejsce zajął "Dziennik Wschodni", a trzecie "Gazeta Olsztyńska".
Raport NEWTON Media Sp. z o.o. przynosi także informacje na temat cytowania polskich tygodników. W tej kategorii liderem okazał się być "Newsweek Polska", na łamach którego ukazała się rozmowa z Waldemarem Pawlakiem. To właśnie za sprawą zawartych w tymże tekście informacji na temat problemów koalicyjnych, "Newsweek" cytowano 92 razy. Tuż za nim uplasowała się "Polityka" (64 cytowania) i "Wprost" (59).
Spośród tygodników najczęściej informowano o "Polityce" (54 razy), w której to opublikowano cykl artykułów o autorytetach. Niemal o połowę mniej razy informowano na temat drugiego "Newsweeka" (29 razy) czy trzeciego "Wprost" (20 razy).
Kierownik Dworu Czeczów – jednostki organizacyjnej Centrum Kultury Podgórza
Centrum Kultury Podgórza | Kraków
Przejdź do oferty
Komentarze