07.03.09, 14:23
Prezes UKE widzi zagrożenia we wprowadzaniu telewizji cyfrowej
Barierą może być koszt zakupu urządzenia do odbioru telewizji cyfrowej oraz pomoc osobom "technicznie bezradnym"
Według prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Anny Streżyńskiej, wprowadzenie telewizji cyfrowej, oprócz niewątpliwych korzyści niesie również pewne zagrożenia. Pewną barierą może być koszt zakupu urządzeń koniecznych do odbioru telewizji cyfrowej oraz pomoc osobom „technicznie bezradnym”, stanowiącym dużą grupę społeczeństwa. - W Polsce jest cała masa osób „technicznie bezradnych” - w tym i ja - i tu będzie trzeba ludziom pomagać dom po domu, chałupa po chałupie, aby przełączyć się z telewizji analogowej na cyfrową – mówiła Streżyńska podczas piątkowej debaty na temat przyszłości telewizji, zorganizowanej podczas I Targów Telewizyjnych Poznań Media Expo. Według prezes UKE potrzebne będą również pieniądze na wykupienie dekoderów do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Urząd szacuje, że przy spodziewanym wysokim popycie na te urządzenia, cena jednostkowa urządzenia powinna spaść do kwoty 250 zł. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że na dofinansowanie zakupu dekoderów dla najuboższych trzeba będzie zarezerwować ok. 400 mln zł.
Naziemna telewizja cyfrowa ma być stopniowo wprowadzana w Polsce już od tego roku. Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski zadeklarował, że w ciągu kilku dni zostanie ogłoszony konkurs na pierwszy multipleks telewizji cyfrowej. - Ogłoszenie zostanie wydrukowane i będzie to oficjalny start cyfryzacji telewizji w Polsce – mówi Kołodziejski. W ramach pierwszego postępowania przydzielonych zostanie siedem kanałów cyfrowych w ramach jednego multipleksu. Multipleks jest kombinacją kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. W pierwszej kolejności odbiorcy będą mogli oglądać w cyfrowej jakości kanały naziemne dostępne dotąd w wersji analogowej.
Początkowo emisja sygnału naziemnej telewizji cyfrowej zostanie uruchomiona w Warszawie i kilku miejscowościach w województwie podkarpackim i na Podbeskidziu - w miejscach, gdzie dotąd były przeprowadzane testowe emisje programu. Ostatnie nadajniki analogowej telewizji mają zostać wyłączone w lipcu 2013 roku.
Aktualnie nie mamy ofert pracy.
Dodaj swoją ofertęZapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.
Komentarze