06.11.08, 21:16

Obchody rocznicy odzyskania niepodległości w TVP Poznań

Specjalne programy z okazji przypadającej 11 listopada 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała TVP Poznań.

Specjalne programy z okazji przypadającej 11 listopada 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowała TVP Poznań. Będą to debata „Wielkopolskie drogi do niepodległości”, specjalne wydanie programu informacyjnego „Teleskop”, który 11 listopada o godz. 18:00 nadany będzie z poznańskiego Starego Rynku oraz film dokumentalny „Zdobycie Ławicy” ukazujący m.in. zdobycie przez powstańców Stacji Lotniczej Ławica.

Debata „Wielkopolskie drogi do niepodległości" nadana zostanie dzień przed 90. rocznicą odzyskania niepodległości. Jak wyglądała Wielkopolska tuż przed 11 listopada, co się działo w pierwszych dniach grudnia? O tym rozmawiać będą zaproszeni do studia historycy. Spróbują się zastanowić również nad konsekwencjami ówczesnych animozji politycznych między obozami Piłsudskiego i Dmowskiego. Czy to prawda, że Piłsudski lekceważył Wielkopolskę, a Wielkopolanie nie mogli mu wybaczyć, że ich zostawił osamotnionych? Ten niezwykły okres w historii Wielkopolski, zwieńczony jedynym udanym powstaniem, wciąż budzi emocje, namiętne spory a zarazem uruchamia stereotypy. O tym wszystkim z zaproszonymi gośćmi rozmawiać będą Anna Gruszecka i Przemysław Wenerski 10 listopada o godz. 18:25.

11 listopada 2008 główne wydanie „Teleskopu" o godz. 18:00 nadane będzie z poznańskiego Starego Rynku, z Pałacu Działyńskich, a program poprowadzi Dariusz Nowakowski. W programie przypomnimy, jak doszło do odzyskania niepodległości. Pokażemy też jak Poznań i Wielkopolska świętują tę rocznicę.

W programie znajdą się także relacje z ulicy św. Marcin w Poznaniu, gdzie obchodzone będą imieniny św. Marcina. Relacje z poznańskich obchodów rocznicy odzyskania niepodległości dostępne będą także na antenie TVP INFO i w głównym wydaniu „Wiadomości" o godz. 19:30.

Tuż po głównym wydaniu „Teleskopu", o godz. 18:25 TVP Poznań wyemituje film dokumentalny „Zdobycie Ławicy" ukazujący okoliczności i zdarzenia poprzedzające wybuch Powstania Wielkopolskiego oraz najważniejsze pod względem militarnym wydarzenie tamtych czasów - zdobycie przez powstańców Stacji Lotniczej Ławica. Konsekwencją tych walk było przejęcie niemieckiego lotniska z ogromnym majątkiem w postaci samolotów, sprzętu lotniczego i uzbrojenia. Dzięki temu w ciągu kolejnych dni w Wielkopolsce samoloty z biało-czerwonymi szachownicami mogły wziąć udział w walkach Powstania Wielkopolskiego. Na bazie "zdobyczy ławickiej" w Warszawie powstały pełne eskadry lotnicze, które wzięły udział w późniejszych walkach oraz stanowiły najważniejszą siłę militarną w wojnie bolszewickiej w latach 1919-20. Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Janusz Sidor.

Komentarze

Powiązane

29.11.23, 08:30
| telewizja / VOD » informacje | reklama & PR » informacje
Biuro Reklamy TVP przeprowadzi aukcję na sponsoring aplikacji TVP Sport
Biuro Reklamy TVP przedstawiło zasady aukcji w aplikacjach TVP SPORT. Licytacja odbędzie się w dniach 12-14 grudnia br., a jej przedmiotem będzie sponsoring aplikacji na wyłączność.
28.11.23, 10:45
| telewizja / VOD » informacje
Krzysztof Ziemiec i Tomasz Wolny twarzami kampanii informującej o zmianie standardu nadawania w MUX-3
27 listopada br. na antenach Telewizji Polskiej ruszyła kampania informacyjna prezentująca szczegóły zbliżającej się zmiany standardu nadawania w MUX-3 – z DVB-T na DVB-T2/HEVC.
28.11.23, 06:30
| telewizja / VOD » informacje
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zyskał dzięki Fundacji TVN gabinety psychologiczno-psychiatryczne
23 listopada br. odbyła się uroczystość otwarcia pierwszych gabinetów psychologiczno-psychiatrycznych, które powstały w ramach inicjatywy „Zdrowie w Głowie” Fundacji TVN. Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł niemal 1,5 mln zł brutto. Wsparcie finansowe na ten cel uzyskano dzięki hojności osób i instytucji wspierających Fundację TVN oraz firmy Amazon.
27.11.23, 19:54
| telewizja / VOD » informacje
Super Polsat wyemituje reality show Dagmara szuka męża
Super Polsat 11 grudnia br. rozpocznie emisję nowego reality show, w którym Dagmara Kaźmierska poszukuje swojej drugiej połówki.
27.11.23, 11:53
| telewizja / VOD » informacje
Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni. Nowy sezon w Crime+Investigation Polsat
29 listopada br. na antenie Crime+Investigation Polsat rozpocznie się emisja nowego sezonu programu „Fajbusiewicz: rozmowy o zbrodni”. Emisja w każdą środę o godz. 22:30.
27.11.23, 07:30
| telewizja / VOD » informacje
Faceci ze stali. Nowy polski format w History Channel
28 listopada br. na antenie HISTORY Channel odbędzie się premiera pilotowego odcinka programu „Faceci ze stali”, w którym guru bursztynnictwa Tomasz Ołdziejewski i jeden z najlepszych polskich knifemakerów Artur Szyngwelski odwiedzą pracownię Michała Sielickiego, znanego jako Trollsky.
26.11.23, 20:54
| telewizja / VOD » informacje
Player.pl pokaże cykl dokumentów Martyny Wojciechowskiej
Player pokaże serię dokumentów Martyny Wojciechowskiej pod marką Player Original. Premiera pierwszego z nich - "Czas na taniec" odbyła się 26 listopada br.
25.11.23, 19:00
| telewizja / VOD » seriale
Polowanie na ćmy z nominacją na najlepszą środkowoeuropejską produkcję w 2023 roku w III edycji NEM Zagreb
Od 6 do 8 grudnia 2023 r. w stolicy Chorwacji odbędzie się 3. edycja NEM Zagreb. „Polowanie na ćmy”, serial kostiumowy wyprodukowany przez Telewizję Polską, znalazł się wśród 12 produkcji telewizyjnych Europy Środkowo-Wschodniej nominowanych do nagrody NEM AWARDS przyznawanej dla najlepszego serialu telewizyjnego tego regionu.
24.11.23, 14:30
| telewizja / VOD » badania rynku
1,2 mln widzów w jesiennym sezonie programu Kuba Wójewódzki
Talk-show stacji TVN „Kuba Wojewódzki" wciąż jest chętnie oglądany przez telewidzów. Ostatnia odsłona programu rozrywkowego zgromadziła średnio przed telewizorami prawie 700 tys. widzów w grupie docelowej 20-54 oraz ponad 1,2 mln w grupie ogólnej (dane: Nielsen Media).
23.11.23, 14:15
| telewizja / VOD » informacje
Twoja Twarz Brzmi Znajomo bez Pawła Domagały. Aktor odchodzi z jury programu
Paweł Domagała odchodzi z jury programu „Twoja twarz Brzmi Znajomo” (Polsat). Na razie nie wiadomo, kto zastąpi aktora w jury formatu.