08.09.08, 21:56

Dziennik na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik powrócił w lipcu na pierwsze miejsce rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów.

Dziennik powrócił w lipcu na pierwsze miejsce rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Spektakularne zwycięstwo zawdzięcza ujawnieniu tajnych rozmów o tarczy antyrakietowej. W zestawieniu znalazły się aż cztery stacje radiowe, a Onet.pl nigdy nie był tak wysoko.
 
Zwycięzcą lipcowego rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów został Dziennik, cytowany przez inne media 1507 razy. Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (lider czerwca) z wynikiem 1241 powołań. Trzecia lokata należy do Gazety Wyborczej, której publikacje przywoływano 666 razy.

Dziennik swą znaczącą przewagę nad pozostałymi gazetami codziennymi zawdzięcza opublikowaniu fragmentów rozmów prezydenta Kaczyńskiego z Radkiem Sikorskim na temat tarczy antyrakietowej w artykule „Wojna polsko-polska” autorstwa Michała Majewskiego i Pawła Reszki. Drugą najczęściej cytowaną publikacją lipca był wywiad z Lechem Kaczyńskim, który również ukazał się na łamach Dziennika. Rzeczpospolita tymczasem ujawniła aferę korupcyjną z udziałem prezydenta Sopotu w artykule „Prezydent Sopotu chciał łapówki”.

Czwarte miejsce należy do stacji TVN24, cytowanej 387 razy - głównie w kontekście kontrowersyjnej wypowiedzi Janusza Palikota o prezydencie. Dziennik Polska (275) awansował na piąte miejsce. Pozycję lidera wśród stacji radiowych zdobyło radio TOK FM (135). Warto zwrócić również uwagę na obecność w lipcowym rankingu jeszcze trzech stacji radiowych – PR1 (110), RMF FM (99) oraz Radia ZET (89). W pierwszej piętnastce znalazły się również dwa tygodniki opinii: Newsweek (145, 8. miejsce) i Wprost (143, 9. miejsce).

Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl awansował z 12. na 6. lokatę, cytowany przez inne media 210 razy. Z dzienników biznesowo-ekonomicznych prym wiedzie Gazeta Prawna, cytowana 177 razy (7. miejsce). To ponad dwa razy więcej niż Puls Biznesu (83). Zestawienie zamyka Gazeta Giełdy Parkiet (81 powołań). Z pierwszej piętnastki zniknęły tabloidy.

W lipcu wśród tematów powołań dominowały: ujawniona rozmowa L. Kaczyńskiego z R. Sikorskim o tarczy antyrakietowej, trwające negocjacje w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, stanowisko polskiego prezydenta w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, stopień przygotowań Polski i Ukrainy do Euro 2012, afera korupcyjna z udziałem prezydenta Sopotu J. Karnowskiego, śledztwo w sprawie udziału polskich żołnierzy w strzelaninie w Afganistanie, rzekoma współpraca byłego prezydenta L. Wałęsy z SB, ustalenia historyków dotyczące śmierci gen. W. Sikorskiego oraz kontrowersje wokół WSI.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach - z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 20), pomorskiego (Polska Dziennik Bałtycki, 17) oraz lubelskiego (Polska Kurier Lubelski) i małopolskiego (Dziennik Polski) - ex aequo po 10 powołań. Od 1 do 31 lipca na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6820 przekazów mediowych (z prasy, radia, telewizji). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7011 razy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.

Komentarze

Powiązane

19.04.24, 20:00
| prasa » informacje
Z przepiśników naszych mam i babć. Wydanie specjalne Kobiety i Życia
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się kolejne wydanie zbioru przepisów, które kojarzą się z najpiękniejszymi chwilami dzieciństwa - „Z przepiśników naszych mam i babć” (Wydawnictwo Bauer).
19.04.24, 15:11
| prasa » informacje
Agora odświeżyła miesięcznik Wysokie Obcasy Extra
W sprzedaży pojawiło się odświeżone wydanie miesięcznika „Wysokie Obcasy Extra” (Agora), w którym znalazły się nowe rubryki i teksty nowych felietonistek – Katarzyny Kucewicz i Carrie z Mokotowa.
19.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 19 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 19 kwietnia?
18.04.24, 15:00
| prasa » informacje
Piąte urodziny Forbes Women. Specjalna wystawa plenerowa w warszawskich Łazienkach
Pięć lat temu ukazało się pierwsze wydanie magazynu „Forbes Women” (Ringier Axel Springer). Najnowsze urodzinowe wydanie czasopisma zawiera nie tylko podsumowanie ostatnich pięciu lat obecności magazynu na rynku, ale także Listę 25 Liderek Klimatu i Środowiska.
18.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 18 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 18 kwietnia?
17.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 17 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 17 kwietnia?
16.04.24, 20:28
| prasa » informacje
Świat Wiedzy Extra. 150 pytań i odpowiedzi
17 kwietnia br. na rynku prasowym ukaże się najnowsze wydanie magazynu „Świat Wiedzy Extra” (Wydawnictwo Bauer).
16.04.24, 15:30
| prasa » informacje
Wysokie Obcasy świętują 25. urodziny
Wysokie Obcasy obchodzą w kwietniu br. 25 urodziny. Redakcja serwisu przypomina 25 przełomowych tekstów magazynu, a 13 kwietnia br. ukazało się jubileuszowe wydanie z 25 najlepszymi okładkami.
16.04.24, 06:30
| radio » informacje | prasa » informacje | reklama & PR » informacje
MT Biznes rozpoczyna współpracę z Michałem Proszowskim i Damianem Kwiekiem
Wydawnictwo MT Biznes rozpoczyna współpracę w obszarze cyklu podcastów o książkach oraz budowania społeczności czytelników z Damianem Kwiekiem, dawnym dziennikarzem Trójki oraz Michałem Proszowskim, byłym dyrektorem komunikacji i marketingu PGE Narodowego. 
16.04.24, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 16 kwietnia (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 16 kwietnia?
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 22.05.24

Ważna informacja dla biorących udział w konkursach na stronach portalmedialny.pl. 

do 20.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 16.05.24

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy