08.09.08, 21:56

Dziennik na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Dziennik powrócił w lipcu na pierwsze miejsce rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów.

Dziennik powrócił w lipcu na pierwsze miejsce rankingu „Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce”, przygotowywanego przez Instytut Monitorowania Mediów. Spektakularne zwycięstwo zawdzięcza ujawnieniu tajnych rozmów o tarczy antyrakietowej. W zestawieniu znalazły się aż cztery stacje radiowe, a Onet.pl nigdy nie był tak wysoko.
 
Zwycięzcą lipcowego rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów został Dziennik, cytowany przez inne media 1507 razy. Drugie miejsce zajęła Rzeczpospolita (lider czerwca) z wynikiem 1241 powołań. Trzecia lokata należy do Gazety Wyborczej, której publikacje przywoływano 666 razy.

Dziennik swą znaczącą przewagę nad pozostałymi gazetami codziennymi zawdzięcza opublikowaniu fragmentów rozmów prezydenta Kaczyńskiego z Radkiem Sikorskim na temat tarczy antyrakietowej w artykule „Wojna polsko-polska” autorstwa Michała Majewskiego i Pawła Reszki. Drugą najczęściej cytowaną publikacją lipca był wywiad z Lechem Kaczyńskim, który również ukazał się na łamach Dziennika. Rzeczpospolita tymczasem ujawniła aferę korupcyjną z udziałem prezydenta Sopotu w artykule „Prezydent Sopotu chciał łapówki”.

Czwarte miejsce należy do stacji TVN24, cytowanej 387 razy - głównie w kontekście kontrowersyjnej wypowiedzi Janusza Palikota o prezydencie. Dziennik Polska (275) awansował na piąte miejsce. Pozycję lidera wśród stacji radiowych zdobyło radio TOK FM (135). Warto zwrócić również uwagę na obecność w lipcowym rankingu jeszcze trzech stacji radiowych – PR1 (110), RMF FM (99) oraz Radia ZET (89). W pierwszej piętnastce znalazły się również dwa tygodniki opinii: Newsweek (145, 8. miejsce) i Wprost (143, 9. miejsce).

Jedyny w zestawieniu portal Onet.pl awansował z 12. na 6. lokatę, cytowany przez inne media 210 razy. Z dzienników biznesowo-ekonomicznych prym wiedzie Gazeta Prawna, cytowana 177 razy (7. miejsce). To ponad dwa razy więcej niż Puls Biznesu (83). Zestawienie zamyka Gazeta Giełdy Parkiet (81 powołań). Z pierwszej piętnastki zniknęły tabloidy.

W lipcu wśród tematów powołań dominowały: ujawniona rozmowa L. Kaczyńskiego z R. Sikorskim o tarczy antyrakietowej, trwające negocjacje w sprawie rozmieszczenia w Polsce elementów tarczy antyrakietowej, stanowisko polskiego prezydenta w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, stopień przygotowań Polski i Ukrainy do Euro 2012, afera korupcyjna z udziałem prezydenta Sopotu J. Karnowskiego, śledztwo w sprawie udziału polskich żołnierzy w strzelaninie w Afganistanie, rzekoma współpraca byłego prezydenta L. Wałęsy z SB, ustalenia historyków dotyczące śmierci gen. W. Sikorskiego oraz kontrowersje wokół WSI.

Najwięcej cytatów z prasy regionalnej i lokalnej pochodziło – podobnie jak w zeszłych miesiącach - z woj. mazowieckiego (Życie Warszawy, 20), pomorskiego (Polska Dziennik Bałtycki, 17) oraz lubelskiego (Polska Kurier Lubelski) i małopolskiego (Dziennik Polski) - ex aequo po 10 powołań. Od 1 do 31 lipca na potrzeby raportu Instytut Monitorowania Mediów przeanalizował 6820 przekazów mediowych (z prasy, radia, telewizji). Dziennikarze odnosili się do wiadomości podawanych na łamach innych mediów 7011 razy. Analiza obejmuje tylko te przekazy, które nie są przeglądami prasy.

Komentarze

Powiązane

29.09.23, 09:00
| prasa » ludzie
Michał Wodziński redaktorem naczelnym dziennika Fakt
1 listopada 2023 r. Michał Wodziński obejmie stanowisko redaktora naczelnego gazety codziennej "Fakt" i będzie odpowiedzialny za pracę redakcji oraz strategię rozwoju dziennika oraz serwisu Fakt.pl.
29.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 29 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 29 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
28.09.23, 11:00
| radio » informacje | prasa » informacje
Dziennikarz dla planety. Konkurs o Nagrodę Radia Zet z nową kategorią
Konkurs o Nagrodę Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego po raz kolejny rozszerza swoją formułę. W tym roku nagrodzi również dziennikarzy za ich działalność w zakresie odpowiedzialności klimatycznej.
28.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 28 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 28 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
27.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 27 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 27 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
26.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 26 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 26 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
25.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 25 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 25 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
24.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 24 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 24 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
23.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 23 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 23 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
22.09.23, 01:00
| prasa » informacje
Codziennik medialny: 22 września (media i kultura: najważniejsza wydarzenia)
Co wydarzyło się w świecie mediów i kultury 22 września? Media zapowiedzi, ważne daty, przegląd informacji. Wszystko, co trzeba wiedzieć.
Subskrybuj RSS działu prasa: rss
Oferty pracy

Specjalista/specjalistka ds. marketingu

Muzeum Getta Warszawskiego | Warszawa

Przejdź do oferty
Konkursy
do 01.11.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 28.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 27.10.23

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 149 PLN netto.