31.07.08, 21:23
Czego szukano w sieci w pierwszej połowie 2008 roku?
NetSprint.pl wspólnie z Wirtualną Polską przygotowały kolejne zestawienie najpopularniejszych zapytań zadanych wyszukiwarce NetSprint. Analizie zostały poddane wszystkie wyrażenia wpisane do wyszukiwarki od początku stycznia do końca czerwca 2008 r. Zestawienie najpopularniejszych zapytań pokazuje tendencje w kształtowaniu się zainteresowań polskich internautów.
W kategorii najpopularniejszych wydarzeń półrocza zdecydowanie zwyciężyły dwie imprezy sportowe szczególnie istotne dla Polaków – Euro 2008 i Euro 2012. Spore zainteresowanie internautów budziły również święta – w tym wypadku wielkanocne – i związane z nimi tradycje, na przykład życzenia. Internauci bardzo często szukali gotowych życzeń w języku angielskim.
W muzyce największe zainteresowanie budzi Doda – niemalże w każdym miesiącu króluje na liście najpopularniejszych zapytań. Niemalże, bowiem w marcu na pierwszym miejscu ex aequo znalazła się piosenka „Jozin z Bazin”. Czesi przez trzy miesiące znajdowali się na listach najpopularniejszych 10 zapytań kierowanych do wyszukiwarki NetSprint i WP. W pierwszej dziesiątce najczęściej wyszukiwanych artystów znalazł się również nieżyjący już od 12 lat raper 2pac.
W top 10 najpopularniejszych filmów i seriali prym wiedzie telenowela „M jak miłość”, której depczą „Włatcy móch”. W tej kategorii odzwierciedliła się popularność komiksu „300” i Franka Millera: ekranizacja komiksu o bitwie pod Termopilami jest na 3. miejscu w rankingu. W zapytaniach do wyszukiwarki znalazły również swoje odbicie takie wydarzenia, jak śmierć operatora Edwarda Kłosińskiego (9. miejsce na liście zapytań w styczniu).
W styczniu i w lutym w zestawieniu top 10 wśród aktorów na 7.miejscu pojawiło się nazwisko Heatha Ledgera – młodego aktora („Tajemnica Brokeback Mountain”, „Mroczny rycerz”), który zmarł po przypadkowym przedawkowaniu leków. Z kolei w marcu i w kwietniu w zestawieniu znalazło się nazwisko Gustawa Holoubka, który za życia pozostawał poza głównym nurtem zainteresowań internautów. Czołówkę zestawienia półrocznego okupują jednak aktorki znane głównie z popularnych seriali i telenowel: Katarzyna Cichopek, Pamela Anderson, Anna Mucha i Anna Przybylska.
Badanie najpopularniejszych zapytań w obszarze sportu pokazuje, jak bardzo zainteresowanie daną dyscypliną skorelowane jest z sukcesami naszych rodaków. W ciągu niecałych dwóch lat początkowo dość niszowa dyscyplina, czyli Formuła 1 stała się najpopularniejszym w Polsce sportem – przynajmniej jeśli chodzi o ilość zapytań kierowanych do wyszukiwarki. Analogicznie, największe zainteresowanie wśród sportowców wzbudza Robert Kubica, o którego internauci pytają niemal 2-krotnie częściej niż o kolejnego w zestawieniu Euzebiusza Smolarka.
Na pierwszym miejscu w kategorii literatura broni się Kubuś Puchatek. Olbrzymią popularnością cieszy się twórca komiksów – Frank Miller, co ma zapewne związek z filmowymi adaptacjami jego dzieł – „300” i „Mroczny rycerz”. Komiks „300” regularnie pojawia się w miesięcznych zestawieniach. Analiza zapytań pokazuje również, że internauci często szukają poprzez wyszukiwarkę materiałów na temat lektur szkolnych. Ten trend jest szczególnie zauważany w maju, gdy na pierwszym miejscu w top 10 zapytań znalazł się „Pan Tadeusz”. Przed i w trakcie matur internauci szczególnie chętnie pytają również o informacje na temat dzieł Henryka Sienkiewicza („ W pustyni i w puszczy”, „Potop”), Szekspira („Makbet”), czy Dostojewskiego („Zbrodnia i kara”).
NetSprint poddał również analizie najczęściej wyszukiwane marki samochodów. W półrocznym rankingu prowadzą Opel, BMW i Toyota. W marcowym zestawieniu z kolei pojawia się Ferrari, co ma związek z tragicznym wypadkiem Macieja Zientarskiego, który wydarzył się pod koniec lutego br.
W polityce największe zainteresowanie budzi tematyka Unii Europejskiej (1. miejsce na liście zapytań) oraz lustracji. Wśród polityków internauci najczęściej pytają o prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sporym zainteresowaniem cieszą się sprawy międzynarodowe; w top 10 najczęstszych zapytań znalazły się słowa „Tybet” oraz „Kosowo”, które wyszukiwano częściej niż np. te dotyczące PiS, czy Donalda Tuska.
Komentarze