12.02.18, 21:00

Światowy Dzień Radia w Polskim Radiu

Fot.: Pixabay, licencja otwarta

13 lutego br., w siódmy Światowy Dzień Radia, publiczny nadawca przygotował specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie. Na antenach w tym dniu zabrzmi również wyjątkowa muzyka z radiem w tytule, a słuchacze będą mogli wziąć udział w konkursie. Jednocześnie Polskie Radio uroczyście ogłasza, że Złote Mikrofony za rok 2018 zostaną wręczone właśnie w Światowy Dzień Radia w 2019 r.

Światowy Dzień Radia proklamowany został przez Organizację Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury UNESCO w 2011 r. Od tego czasu Polskie Radio, dbając o promocję radiofonii i podkreślając jej szczególne znaczenie we współczesnej historii, przygotowuje na ten wyjątkowy dzień specjalny program.

W Jedynce w Światowy Dzień Radia o godz. 19.30 Krzysztof Michalski w audycji „Radio Dzieciom” pobudzi dziecięcą wyobraźnię w słuchowisku o wynalezieniu radia i początkach radiofonii. Najmłodsi słuchacze anteny poznają także Sonię – zaprzyjaźnioną z radiem kilkulatkę nagrywającą reportaże radiowe.

Dwójka w tym dniu proponuje swoim słuchaczom przede wszystkim muzykę z płyt wydanych w ostatnim czasie przez europejskie rozgłośnie radiowe. Na antenie zabrzmią m.in. kompozycje Henryka Warsa, dzieła z płyty „Chopin” romantycznie przedstawione przez wybitnych polskich pianistów, czy utwory w interpretacji Jakuba Jakowicza i Bartosza Bednarczyka. W audycji „Wybieram Dwójkę” (godz. 16.00) gośćmi będą Teresa i Andrzej Solczakowie –radiowcy, reżyserzy dźwięku, realizatorzy nagrań i transmisji koncertów, od wielu lat związani z Polskim Radiem.

Dziennikarze audycji „Zapraszamy do Trójki” (Ranek – godz. 6.05, 7.07. 8.07; Popołudnie – godz. 16.05, 17.07, 18.05) przygotowali specjalne materiały reporterskie poświęcone m.in. przyszłości radia. Gospodarze „Do południa” (od godz. 9.00 do 12.00) sięgną po najciekawsze Trójkowe archiwalia, a w „Powtórce z rozrywki” (godz. 13.05) przywołany zostanie temat radia na wesoło. Radio będzie również jednym z tematów w nowym programie satyrycznym „3 po 3” (godz. 18.10).

Czwórka od 9.00 do 10.00 zaprasza słuchaczy na audycję „Po tytule”, w której zaprezentowane zostaną utwory z radiem w tytule – od kultowego „Radia Ga Ga” zespołu Queen, po przebój Sydneya Polaka i Pezeta „Radio Warszawa”. Nie zabraknie także opowieści o najsłynniejszych rozgłośniach radiowych oraz różnicach w słuchaniu radia kiedyś i dziś. W „Muzycznym Lunchu” (godz. 13.00-14.00) Norbert Borzym opowie o najważniejszych rozgłośniach radiowych w Europie, a na antenie zabrzmią nagrania zespołów, które oficjalnie reprezentowały publiczne stacje podczas tegorocznego festiwalu Eurosonic Noordeslag 2018. Zagrają m.in. Ulfur Ulfur z Islandii, Szwedka Janice i rodzimy Sonar.
Czwórka przygotowała także dla słuchaczy konkurs „Złam hasło” polegające na odnajdywaniu na antenie i stronie internetowej słów, które ułożone w odpowiedniej kolejności utworzą hasło. Nagrodami w konkursie będą odbiorniki cyfrowe do słuchania Czwórki w DAB+.

Gościem Polskiego Radia 24. w Światowym Dniu Radia będzie Krzysztof Czabański – przewodniczący Rady Mediów Narodowych (godz. 11.45). W tym dniu na antenie usłyszeć będzie można również m.in. profesora Sławomira Ratajskiego z Polskiego Komitetu ds. UNESCO (godz. 10.15), a także Janinę Jankowską (godz. 15.45) oraz Andrzeja Krusiewicza (godz. 18.06), którzy opowiedzą o fenomenie Polskiego Radia, doświadczeniach antenowych oraz mistrzach, którzy ich kształtowali.

Polskie Radio Chopin o godz. 18.00 wyemituje specjalną audycję, a w niej recital Raula Koczalskiego z okazji urodzin Fryderyka Chopina z nadany 21 lutego 1948 r. przez Polskie Radio z Sali Pompejańskiej w Belwederze. Koncert ten, sprzed niemal 70 lat, ma szczególną wartość również dlatego, że artysta grał na oryginalnym fortepianie Pleyela z 1847 r., którego właścicielem był Fryderyk Chopin. Zachowały się także zapowiedzi spikera – pana Tadeusza Bochyńskiego. Interpretacje Raula Koczalskiego autorzy audycji zestawią z nagraniami tego samego repertuaru w wykonaniu Garricka Ohlssona – laureata VIII Konkursu Chopinowskiego z 1970 r. zagranymi na instrumencie współczesnym.

Polskie Radio dla Zagranicy 13 lutego przybliży słuchaczom swoją historię, począwszy od pierwszej audycji nadanej w 1936 r. Program emitowany będzie w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim.

Dodatkowo, Polskie Radio podkreślając wagę Światowego Dnia Radia, poinformowało, że w kolejny Dzień Światowego Radia przypadający na 13 lutego 2019 r., planuje przyznanie najważniejszych nagród radiofonii publicznej – Złotych Mikrofonów za rok 2018. To szczególne wyróżnienie przyznawane jest co roku osobom, których zaangażowanie i wybitne osiągnięcia twórcze przyczyniają się do utrzymania wysokiego poziomu, rozwoju oraz popularyzacji radia publicznego.

Komentarze

Powiązane

20.02.18, 11:00
| radio » informacje
Witold Lazar ponownie odszedł z ekipy Radia Zet
Witold Lazar, prezenter Radia Zet, definitywnie rozstał się z Radiem Zet. 
15.02.18, 20:00
| radio » informacje
Słuchowisko Tangibile. RadiOpera w Dwójce
W sobotę, 17 lutego br., Program 2 Polskiego Radia wyemituje premierowo słuchowisko Lidii Amejko „Tangibile. RadiOpera” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Początek o godz. 19.00.
15.02.18, 14:00
| radio » informacje
Nowe programy Michała Margańskiego i Michała Migały w Trójce
W ramówce Trojki pojawią się dwie nowe autorskie audycje - „Annały Migały” i „AnagrammarganA”.
14.02.18, 14:00
| radio » badania rynku
Sieci radiowe: Eska i RMF MAXXX z największym wzrostem
Radio Eska pozostaje liderem wśród sieci radiowych – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (sieci radiowe).
14.02.18, 12:00
| radio » informacje
Festiwal Trójka Górom 2018 ponownie w Szklarskiej Porębie
Koncerty, spotkania i rozmowy z gwiazdami sportu, literatury i ekranu, filmy, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz dyskoteki i kabarety, a wreszcie audycje na żywo – tak zapowiada się kolejna edycja Festiwalu Trójka Górom w Szklarskiej Porębie. 
13.02.18, 14:00
| radio » badania rynku
RMF FM absolutnym liderem. Duży spadek Trójki i Jedynki
Radio RMF FM umacnia się na pozycji lidera. Trójka notuje największy spadek – wynika z najnowszego badania Radio Track zrealizowanego przez MillwardBrown SMG/KRC obejmującego okres od 1 listopada 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. (stacje ogólnopolskie i ponadregionalne).
13.02.18, 13:00
| radio » informacje
Finał Festiwalu Opera Rara na antenie Dwójki
We wtorek, 13 lutego br., Program 2 Polskiego Radia będzie transmitować koncert zamknięcia Festiwalu Opera Rara w Krakowie. 
12.02.18, 21:00
| radio » informacje
Światowy Dzień Radia w Polskim Radiu
13 lutego br., w siódmy Światowy Dzień Radia, publiczny nadawca przygotował specjalne audycje i programy podkreślające szczególną rolę radia jako środka komunikacji na całym świecie.
12.02.18, 11:00
| radio » informacje | internet » informacje
Weszło FM z audycją z wulgaryzmami. Krzysztof Stanowski nie przebiera w słowach na Twitterze
9 lutego br. w Internecie zadebiutowało nowe radio sportowe Weszło FM, którego założycielem jest Krzysztof Stanowski. Już z soboty na niedzielę słuchacze mogli wysłuchać kontrowersyjnej audycji z wulgaryzmami.
12.02.18, 10:00
| radio » informacje
Trzy Po Trzy w Trójce. Nowy satyryczny cykl Mariusza Cieślika z udziałem satyryków i standuperów
Trójka rozpoczyna emisję nowego cyklu satyrycznego „Trzy Po trzy”. Jego autorem i gospodarzem będzie Mariusz Cieślik –wicedyrektor Programu 3 Polskiego Radia. Audycja „Trzy po trzy” na antenie codziennie o godz. 18.10. 
Subskrybuj RSS działu radio: rss
Oferty pracy

Aktualnie nie mamy ofert pracy.

Dodaj swoją ofertę
Konkursy
do 21.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz gry planszowej.

do 20.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

do 19.03.18

Do zdobycia jeden egzemplarz książki.

Polecamy
Konferencje

Zapraszamy do współpracy. Cena dodania do katologu od 99 PLN netto.

Http://www.Autodoc.PL